Arantxa Echevarría vyvinula nátlak na feministický filmový festival v Pamplon

02/06/2018

Arantxa Echevarría vyvinula nátlak na feministický filmový festival v Pamploně, aby se stal komplicem v šíření rasistických, machistických a utlačujících stereotypů o romských ženách.

V Asociaci romských feministek za rozmanitost (AGFD) opět sledujeme, jak lidem padají masky. Stalo se tak poté, co byla potvrzena pozvánka pro naši organizaci, aby se účastnila 32. mezinárodního filmového festivalu v Pamploně, organizovaného ženskou a feministickou oblastí Institutu pro podporu sociálních studií, složenou výhradně ze samozvaných žen-feministek, aby se vyjádřil k filmu Carmen a Lola svou režisérky Arantxy Echevarríy.

Co se stalo? Jedna z žen odpovědných za organizaci festivalu nám zavolala a sdělila nám poslední zprávy. Režisérka filmu “Carmen a Lola” a její producent nám zakázali účast a hrozili, že nepovolí promítání filmu, pokud se zúčastníme tohoto kulatého stolu.

To znamená, že režisérka odmítá diskutovat o svém díle a scénáři, ve kterém hrají nejdříve dotčené osoby, o kterých tvrdí, že jim dává hlas, hlavně nám, Romům. Odmítá nechat veřejnost vidět, že naše realita je mnohem bohatší než její komerční karikatura. Je to o to horší, že si nás vymýšlí, ohýbá náš hlas podle svého a “režíruje” nás ve svém filmu, když křičí “klapka!”, aniž by nám dala jinou možnost než mlčet. Kdyby byla alespoň řeč o němých filmech! Na druhou stranu zde máme další typ produkce superhrdinů. Tentokrát je ale za kamerou “bílá superžena” a my pro ni představujeme exotické a smyslné oběti útlaku a manipulace. Spěchá nám na pomoc, aby nás zachránila od zlých divochů, ale nedává nám možnost změnit jedinou čárku na jejím scénáři. Jsme pro ni nejnovější model nafukovací panny.

Znovu, avšak bez toho, že bychom nechali naši bolest zviditelnit, jsou předmětem našeho věčného vzdoru jasně rasistická a patriarchální vlákna systému, který historicky usiluje o “odcizení” našeho hlasu a těla a pokouší se odvést pozornost od nás. Režisérka tohoto filmu, jehož protagonisté jsou romské ženy a lesby, zakazuje účast jedné a jediné romské feministické organizaci ve Španělsku a kvůli rozmanitosti, která existuje ve Španělsku, jsou feministky poraženy, zradí svoje lidi a spokojí se s tím málem, co stačí poslušným a lhostejným služkám … je to horší než horor! Dokážete si představit projekci filmu v čele s černoškami, na které zakazují účast černošským ženským organizacím? Samozřejmě se vždy včas stylizují do role Cikánů, aby ospravedlnili své volby, zatímco lezou nepříteli do zadku.

Poté, co nám v těchto částech Evropy eurocentrický bílý feminismus zasadil brutální ránu, se naše organizace jednomyslně rozhodla zúčastnit tohoto prestižního feministického filmového festivalu. Jsme si je velmi dobře vědomy nespravedlivého postavení, do něhož nás situují, ale také zaujmeme prostor vyhrazený pro nás jako nezvané sekundární herečky. Zpět do “indiánské rezervace.” V tomto scénáři budeme bez jejich souhlasu podrobíme film naší analýze, kterou si budou muset vyslechnout. Ano, učiníme tak z prostoru stánků a s hlukem v pozadí.

Velmi bychom ocenili, pokud podpoříte náš hlas odsuzující tuto skutečnost na sociálních sítích a v hromadných sdělovacích prostředcích. Žádáme od těch, kteří nemají produkční společnosti, komerční možnosti, či schopnost vyvíjet na ostatní tlak nebo jim vnucovat svůj skript, pouze moc slova a vaši podporu prostřednictvím dobrých slov. Potřebujeme skutečné feministické sesterství všech těch, kteří věří ve skutečný feminismus, který musí být nezbytně proti rasismu, a žijí jím. 

Uvidíme se 13. června na Pamplonském filmovém festivalu. Pokračování příště!

Zdraví, svobodu a vzdor!

Sdílej to
Sdílej to
Cerrar menú